Dlaczego rok 2021 będzie Rokiem Krzyża-Chain?

Rok 2020 był rokiem, w którym DeFi szturmem zdobyło świat Blockchain. Podczas gdy reszta planety najprawdopodobniej zapamięta rok 2020 jako rok COVID-19 i blokady, entuzjaści kryptografii będą go również pamiętać jako rok kredytowania kryptograficznego, zapożyczania, wydobywania płynności i szeroko komentowanego na wykresie Total Volume Locked (TVL). Nie było to jednak bez powodu, ponieważ w 2020 roku TVL w protokołach DeFi wzrósł z 675 mln dolarów do 16,2B.

Inne części DeFi również wykonane dobrze, jak również wartość dolara stabilnych monet wzrosła z $ 5B na początku roku do $ 26,4B. To nie była dobra wiadomość dla zdecentralizowanych finansów, jednak, jak Ethereum chainopoly, które ramiona większość DeFi został umieszczony pod zwiększonym stresem, z czasów transakcji spowolnienie do zastoju i opłat gazowych rakietach. Średnie Crypto Profit koszty transakcji w sieci wzrosły w 2020 roku z kilku centów na samym początku roku do ponad 12 dolarów we wrześniu. To z kolei doprowadziło do tego, że w wielu projektach zastosowano technologię przekrojową jako rozwiązanie długoterminowe, rozkładając ciężar na wiele łańcuchów blokowych.

Rise of Cross-chain

Mimo, że technologia przekrojowa znalazła się w centrum uwagi dzięki wyzwaniom związanym ze skalowaniem, przed którymi stoi Ethereum, nie jest to bynajmniej jedyny przypadek zastosowania technologii przekrojowej ani powód, dla którego zdominuje ona nadchodzący rok. Interoperacyjność od dłuższego czasu jest aspiracją w ramach łańcuchów blokowych, a teraz technologia ta wreszcie nadrabia zaległości.

Jednym z projektów dodających sporego rozmachu trendowi cross-chain jest Fire Protocol, opracowany na Huobi Smart Eco Chain. Fire Protocol wykorzystuje technologię krzyżowych łańcuchów, aby wprowadzić setki cyfrowych zasobów do ekosystemu Huobi. DEX dubbing FireSwap jest również częścią oferty i zapewnia przekrojowe zawijanie aktywów, co ma szczególne znaczenie dla zmniejszenia obciążenia przepracowanych sieci, takich jak Ethereum. Protokół FireSwap jest również wspierany przez własny, zastrzeżony token FIRE, który jest wykorzystywany do zasilania mechanizmów motywacyjnych, takich jak wnioski społeczności i do głosowania użytkowników.

PlasmaPay jest kolejnym powstającym projektem DeFi wychwalającym technologię międzykanałową. System bankowości internetowej i agregator DeFi nieustannie forsują komunikat, że w celu udostępnienia DeFi szerszej publiczności sektor nie może polegać tylko na jednym łańcuchu. Kiedy PlasmaPay HyperLoop zostanie wprowadzony na rynek w 2021 roku, dołączy do rosnącej liczby rozwiązań międzyprogramowych, w tym Matic.

Interoperacyjność

Poza dążeniem do maksymalizacji skuteczności DeFi, technologia międzypasmowa i interoperacyjność jest centralnym elementem wielu sieci blokowych nowej generacji. Kosmos i Polkadot są jednymi z najbardziej znanych z nich. Cosmos Network obiecuje „najpotężniejszy ekosystem połączonych łańcuchów blokowych“, dla którego stworzyli frazę Komunikacja między łańcuchami blokowymi (IBC). Pomysł jest intrygujący, a wiele projektów już się na nich rozwija, w tym IRISnet, e-Money, Sentinel i Agreements Network. Sieć Binance również opierała się na technologii Cosmos, ale nie jest jasne, do jakiego stopnia Binance przyjął na tym etapie koncepcję interoperacyjności.

Polkadot jest rozwiązaniem przekrojowym opracowanym przez współtwórcę Ethereum, Gavina Wooda. Taki jest silny rodowód i zakres projektu, który niedawno został nazwany przez Bloomberga „Ethereum killer“. Niezależnie od tego, czy Polkadot jest w stanie sprostać temu zadaniu, czy nie, istnieje wiele dowodów na to, że rok 2021 będzie rokiem krzyżowania się łańcuchów.

Von Otto